tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Dokumenty ORL

STANOWISKO OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W SZCZECINIE z dnia 23 lutego 2011r.

2011-03-21 20:54 Marcin Czapp

STANOWISKO
OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W SZCZECINIE
z dnia 23 lutego 2011r.

w sprawie projektu zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania
i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Po zapoznaniu się z projektem zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów
o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna
w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, opublikowanym na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia, Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie wyraża następujące stanowisko:
Proponowane zmiany wprowadzające możliwość tworzenia dodatkowych miejsc przyjmowania pacjentów zorganizowanych oprócz głównego (zakontraktowanego) miejsca udzielania świadczeń nie poprawią trudnej sytuacji, jaka wytworzy się po 1 marca 2011r., tj. po zakończeniu postępowań konkursowych, jakie aktualnie prowadzone są przez oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia na zawieranie i realizację umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Ponadto w ocenie Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie brak jest jakiegokolwiek merytorycznego uzasadnienia do tworzenia rejonów operacyjnych liczących do 100000 i powyżej 100000 pacjentów. Dla przykładu powyższe uregulowania skutkują w województwie zachodniopomorskim zmniejszeniem punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej ze 106 na 25, w tym w samym Szczecinie liczącym ok. 400000 mieszkańców z 12 na 4. W opinii Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie powyższe wpłynie znacząco na zmniejszenie dostępności pacjentów do usług medycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, co skutkować będzie zwiększeniem świadczeń realizowanych przez pogotowie ratunkowe, szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć, gdzie aktualnie już 30% - 40% świadczeniobiorców obsługiwanych przez ww. podmioty stanowią pacjenci, którzy mogliby być zaopatrywani przez POZ. Ponadto, opierając się ściśle na zapisach ww. zarządzenia Prezesa NFZ nierzadko odległości między poszczególnymi rejonami operacyjnymi wyniosą 30-50 km. Przy takich odległościach trudno będzie dyspozytorom pogotowia odmówić wysłania karetki. Zatem, mająca obowiązywać od 1 marca br. zmiana w sposobie realizowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej skutkować będzie znacznym wzrostem liczby pacjentów obsługiwanych przez pogotowie ratunkowe i izby przyjęć oraz spowoduje przeciążenie i niewydolność systemu.
Niezrozumiałym dla Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie oraz dla większości lekarzy dotychczas realizujących nocną i świąteczną opiekę zdrowotną jest fakt, że Narodowy Fundusz Zdrowia zmienia coś, co dotychczas funkcjonowało prawidłowo, a wprowadzane od 1 marca br. zmiany zaburzą istniejący dotychczas porządek, do którego przyzwyczaili się nie tylko świadczeniodawcy, ale przede wszystkim pacjenci korzystający z tego rodzaju usług medycznych.
W świetle powyższych wątpliwości i uwag, zdaniem Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, zasadnym wydaje się odstąpienie od mających obowiązywać od 1 marca 2011r. zmian w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej oraz powrót do mniejszych rejonów operacyjnych, umożliwiających zakontraktowanie powyższych usług u większej ilości podmiotów deklarujących chęć ich świadczenia ku zadowoleniu nie tylko pacjentów, ale również świadczeniodawców.

Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej
w Szczecinie w Szczecinie

dr n. med. Maciej Górski dr n. med. Mariusz Pietrzak