APEL Nr 1/2016/VII
Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie
z dnia 13 stycznia 2016r.
do Ministra Zdrowia o zwiększenie liczby miejsc pozarezydenckich
dla podspecjalizacji internistycznych
Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie apeluje do Ministra Zdrowia o zwiększenie liczby miejsc specjalizacyjnych pozarezydenckich dla internistycznych specjalizacji szczegółowych.
Powyższe umożliwi dalsze kształcenie podyplomowe wszystkim tym lekarzom, którzy odbyli szkolenie specjalizacyjne w tzw. „starym trybie” z chorób wewnętrznych i złożyli Państwowy Egzamin Specjalizacyjny. Lekarze ci decydując się na wybór specjalizacji z chorób wewnętrznych nie mieli możliwości podjęcia kształcenia w trybie modułowym, który obowiązuje od 2014 roku. Uzyskanie przez nich specjalizacji z nefrologii, gastrologii, hematologii czy endokrynologii wiązało się wówczas z obowiązkiem ukończenia w pierwszej kolejności pięcioletniego szkolenia specjalizacyjnego z chorób wewnętrznych. Dla wielu lekarzy specjalizacja z chorób wewnętrznych stanowiła pierwszy, konieczny krok w celu uzyskania tytułu specjalisty w jednej z ww. dziedzin medycyny. Większość z nich odbyła ją
w trybie rezydenckim, co oznacza, że następną muszą już odbyć w trybie pozarezydenckim, zgodnie z art. 16ea ustawy z dnia 5 grudnia 1996 o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tekst jednolity Dz.U. z 2015 r. poz. 464 ze zm.).
W opinii Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie obecnie przyznawana mała liczba miejsc specjalizacyjnych w trybie pozarezydenckim odbiera ww. lekarzom możliwość dalszego szkolenia
w specjalizacjach szczegółowych.
Mając na uwadze powyższe Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie zwraca się
z apelem o zwiększenie w następnych sesjach liczby miejsc pozarezydenckich dla podspecjalizacji internistycznych, co umożliwi lekarzom kończącym specjalizacje z chorób wewnętrznych w trybie pozamodułowym podjęcie dalszego kształcenia.
W naszej ocenie przydział miejsc szkoleniowych uwzględniać powinien potrzeby wszystkich lekarzy - zarówno tych rozpoczynających szkolenie podyplomowe jak również tych, którzy zmuszeni byli wybrać choroby wewnętrzne jako pierwszy etap specjalizacji.
Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej | Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej | |
w Szczecinie | w Szczecinie | |
dr n. med. Marleta Zienkiewicz | dr n. med. Magda Wiśniewska |