STANOWISKO NR 7/2017/VII
OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W SZCZECINIE
z dnia 21 czerwca 2017r.
w sprawie obywatelskiego projektu ustawy w sprawie warunków zatrudniania w ochronie zdrowia
Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie wyraża zdecydowane poparcie dla inicjatywy obywatelskiej i pozytywnie ocenia projekt ustawy wprowadzającej minimalne wynagrodzenie pracowników wykonujących zawody medyczne. Inicjatywa ta jest zgodna z oczekiwaniami środowiska lekarskiego wielokrotnie wyrażanymi w stanowiskach i apelach kierowanych na najwyższych władz RP.
Odnosząc się jednak do treści przesłanego do konsultacji obywatelskiego projektu ustawy w sprawie warunków zatrudniania w ochronie zdrowia, Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie wskazuje, co następuje:
- Projekt nie reguluje wynagrodzenia osób udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej. Celem włączenia tej grupy osób wykonujących zawód medyczny pod regulacje przedłożonego projektu, należałoby wprowadzić zapisy analogiczne do zapisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W ustawie tej ustalono m.in. minimalną wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonywania zlecenia lub świadczenia usług, przysługującą przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi. Przy czym ustawa bezpośrednio reguluje, iż w zakres pojęcia przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi wchodzą również osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą zarejestrowaną w Rzeczypospolitej Polskiej albo w państwie niebędącym państwem członkowskim Unii Europejskiej lub państwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, niezatrudniające pracowników lub niezawierające umów ze zleceniobiorcami.
- W projekcie pomija się fakt, iż odrębne przepisy określają również wynagrodzenie lekarzy rezydentów (rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury). W tabeli stanowiącej załącznik do ustawy określa się wynagrodzenie minimalne rezydentów, ustawa jednakże nie uchyla przepisu stanowiącego upoważnienie do wydania ww. rozporządzenia (art. 16j ust. 5 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty).
- Projekt definiuje pracownika wykonującego zawód medyczny poprzez odesłanie do definicji osoby wykonującej zawód medyczny z ustawy o działalności leczniczej rozszerzając jednocześnie tę definicję o osoby które zawody medycznego nie wykonują. W opinii Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie tego rodzaju zabieg nie jest zgodny z zasadami techniki legislacyjnej. Należałoby np. zastąpić pojęcie „pracownika wykonującego zawód medyczny” innym pojęciem, np. „pracownik zatrudniony w podmiocie leczniczym”.
- Art. 6 projektu przewiduje uprawnienia kontrolne dla Państwowej Inspekcji Pracy. W ocenie Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie jest to zapis zbędny. PIP może bowiem prowadzić kontrolę już na podstawie samej ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Można by więc zapis pkt 2 zastąpić sformułowaniem „powyższe nie narusza uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy wynikających z ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy”.
Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej | Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej | |
w Szczecinie | w Szczecinie | |
dr n. med. Marleta Zienkiewicz | dr n. med. Magda Wiśniewska |