tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Dokumenty ORL

APEL Nr 1/2024/IX Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie z dnia 20 czerwca 2024 r. w sprawie rozszerzenia badań biochemicznych wykonywanych u kobiet ciężarnych w pierwszym trymestrze ciąży

2024-07-22 12:38 Agata Marcinkowska


APEL Nr 1/2024/IX
Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie
z dnia 20 czerwca 2024 r.

w sprawie rozszerzenia badań biochemicznych wykonywanych u kobiet ciężarnych w pierwszym trymestrze ciąży

  Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie apeluje do Ministra Zdrowia o uwzględnienie oznaczenia czynnika wzrostu łożyska (PIGF) zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w ramach świadczeń finansowanych ze środków publicznych. 

  Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie popiera zwiększenie dostępności badań prenatalnych dla każdej pacjentki w ciąży, które weszło w życie w ramach  rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 maja 2024 r. zmieniającego wcześniejsze akty prawne dotyczące świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych. 

  Należy pamiętać, że badania prenatalne, w szczególności w pierwszym trymestrze, pozwalają nie tylko na wykrywanie wad wrodzonych u płodu, ale także pozwalają na predykcje innych nieprawidłowości, tj. ograniczenia wzrastania u płodu czy ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego u ciężarnej. Pomimo rozszerzenia dostępności do badań prenatalnych nie rozszerzono pakietu badań biochemicznych o markery stanu przedrzucawkowego oraz ograniczenia wzrastania płodu.

  Biorąc pod uwagę, że liczba kobiet z czynnikami ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego oraz ograniczenia wzrastania wewnątrzmacicznego płodu będzie wzrastać, należy wprowadzić do programu badań prenatalnych w pierwszym trymestrze ciąży oznaczenie czynnika wzrostu łożyska (PIGF), wartości średniego ciśnienia tętniczego, wartości indeksu pulsacji tętnic macicznych oraz ukierunkowanego wywiadu z pacjentką. 

  Wyodrębnienie grupy pacjentek ze zwiększonym ryzykiem umożliwi wdrożenie terapii z kwasem acetylosalicylowym co w znaczący sposób zredukuje ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego oraz ograniczenia wzrastania u płodu. To co jest równie ważne, to fakt, że po za korzyściami zdrowotnymi przyniesie to również oszczędności w finansowaniu powikłań wymienionych stanów chorobowych. 

 

Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej   Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej
w Szczecinie   w Szczecinie
lek. Aleksander Matysiak   dr n. med. Michał Bulsa