UCHWA£A NR 29/2004/IV
Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie
z dnia 17 czerwca 2004 roku
w sprawie opiniowania decyzji organów kontroli, dotyczących lekarzy – członków Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie
Na podstawie art. 4 ust.1 pkt , 1, 3, 5, oraz ust.2 pkt. 10 ustawy o izbach lekarskich z dnia 17grudnia1989 r ( Dz.U. nr 30 poz. 158 z późniejszymi zmianami ) Okręgowa Rada Lekarska wSzczecinie uchwala , co następuje :
W celu realizacji zadań samorządu lekarskiego, w szczególności w celu realizacji obowiązku sprawowania pieczy i nadzoru nad należytym wykonywaniem zawodu lekarza orazobowiązku obrony indywidualnych i zbiorowych interesów członków samorządu lekarskiego Okręgowa Rada Lekarskaw Szczecinie postanawiapowoływać w uzasadnionych przypadkach ekspertów, dladokonania merytorycznej oceny prowadzonego postępowania lekarskiegoi jego wyników. W tym celu postanawia, że:
§ 1
Członek Okręgowej IzbyLekarskiej w Szczecinie w stosunku do któregoprowadzone jest postępowanie kontrolneprzez uprawnione do tego jednostki kontrolujące w zakresie związanym z udzielaniem przez niego świadczeń zdrowotnych, ma prawo wystąpienia do OIL w Szczecinie o powołanie przez Radę OIL zespołu ekspertów w celu wydania przez ten zespół opinii, co do merytorycznej poprawności i zasadności zaleceń wydawanych przez kontrolującego tak w toku kontroli, jak i zaleceń pokontrolnych.
§ 2
1. Powołanie zespołu ekspertów następuje na wniosek zainteresowanego lekarza lub zespołu lekarzy, skierowany na piśmie do Okręgowej Rady Lekarskiejw Szczecinie. Wniosek winien zawierać zwięzły opis zakresu kontroli oraz określone zarzuty co do zaleceń wydanych przez kontrolującego.
2. Okręgowa Rada Lekarska, na najbliższym posiedzeniu podejmuje uchwałę o powołaniu zespołu ekspertóworaz ustala jej skład osobowy.
3. Zadaniem zespołu ekspertów jest ocena merytoryczna zasadności zaleceń i ewentualnych decyzji organów kontrolnych i wydanie w tym przedmiocie opinii, którą OIL niezwłocznie nie później jednak niż wciągu 14 dnipo jej sporządzeniu, doręcza zainteresowanemu.
4. Opinia ekspertów może być wykorzystana przez zainteresowanego lekarza przed organami kontrolnymi w zakresieużytej w niej argumentacji, nie ma jednak charakteru wiążącego dla kontrolującego.
5. Jeżeli w wyniku ustaleń dokonanych w toku postępowaniazmierzającego do wydania opinii, o której mowa w ust.3zaistnieje podejrzenieco do naruszenia zasad deontologii i etyki lekarskiej przez któregokolwiek z uczestników opiniowanego postępowania kontrolnego, zespół zobowiązany jest do powiadomienia o powyższym Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od dnia 1 lipca 2004r .