STANOWISKO NR 3/2019/VIII-Z
Okręgowego Zjazdu Lekarzy
Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie
z dnia 6 kwietnia 2019 r.
w sprawie sprzeciwu wobec pseudonaukowych metod zwalczania chorób oraz wzywania do zaniechania korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, w tym w szczególności wobec wszelkich ruchów „antyszczepionkowych” i rzekomej szkodliwości leczenia kanałowego
Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie wyraża stanowczy sprzeciw wobec pseudonaukowych metod zwalczania chorób, jak również wzywania do zaniechania korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, w tym wobec obecnych w przestrzeni publicznej działań negujących potrzebę i bezpieczeństwo szczepień ochronnych, jak również informujących o rzekomej szkodliwości leczenia kanałowego.
Niepokój Okręgowego Zjazdy Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie budzi wzmożona działalność osób i innych podmiotów, które oferują i propagują pseudonaukowe metody diagnozowania i zwalczania chorób (w tym podejmują próbę dystrybucji substancji o niepotwierdzonym naukowo działaniu leczniczym), a także które pomniejszają wartość i poddają w wątpliwość metody leczenia o potwierdzonej naukowo skuteczności.
W ocenie Okręgowego Zjazdu Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie wzrost tego rodzaju działalności cechuje się wysokim stopniem szkodliwości społecznej, tym bardziej w kontekście łatwej możliwości dotarcia do odbiorcy tego rodzaju usług za pośrednictwem mediów społecznościowych. Tego typu naganne praktyki skutkują podważaniem zaufania pacjentów do lekarzy i proponowanych przez nich metod leczenia o udowodnionej skuteczności, często prowadząc do odstępowania przez pacjentów od korzystania z zalecanych przez lekarzy świadczeń i wybierania metod leczenia o niepotwierdzonej naukowo skuteczności.
Za niekorzystne dla zdrowia publicznego należy uznać w szczególności wszelkie ruchy „antyszczepionkowe”, których celem jest zniesienie aktualnego obowiązku poddawania się szczepieniom ochronnym na rzecz dobrowolności ich przyjmowania. Rezygnacja z obowiązkowych szczepień stwarzałaby realne zagrożenie dla całego społeczeństwa w związku z groźbą powrotu chorób zakaźnych. Szczepienia są najlepszą znaną metodą profilaktyki chorób zakaźnych dla wszystkich osób niezależnie od wieku i mają wpływ na kształtowanie się odporności całego społeczeństwa. W opinii Okręgowego Zjazdu Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie zabezpieczenie przed epidemiami może mieć miejsce tylko przez masowe szczepienia, które dla swej skuteczności powinny mieć charakter obowiązkowy. Doraźne szczepienia w przypadku ewentualnego zagrożenia epidemiologicznego nigdy nie będą tak skuteczne jak szczepienia o charakterze prewencyjnym.
Obok szkodliwego ruchu „antyszczepionkowego” na sile w ostatnim czasie przybiera również niebezpieczny ruch „antykanałowy” opierający swoją działalność na tezie o rzekomej szkodliwości leczenia kanałowego i negatywnych konsekwencjach wynikających z jego przeprowadzenia. Również i w tym zakresie nierzetelne informacje dotyczące leczenia kanałowego, wprowadzając pacjentów w błąd, mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie pacjentów oraz na ich poczucie bezpieczeństwa w odniesieniu do stosowanej terapii. Warto pamiętać przy tym i edukować pacjentów, że żadne rzetelne badania kliniczne nie potwierdzają remisji chorób ogólnoustrojowych po ekstrakcji zębów leczonych kanałowo.
W ocenie Okręgowego Zjazdu Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie wszystkie powyższe przejawy działalności, jako stanowiące bezpośrednie niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia pacjentów, w trosce o dobro obywateli, winny spotkać się ze stanowczym działaniem ze strony organów państwowych, w celu ich wyeliminowania i piętnowania. Niewątpliwą rolę w zakresie zwalczania tego rodzaju działalności pełni również edukacja społeczeństwa, do czego Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie stanowczo namawia wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów.
Sekretarz Okręgowego Zjazdu Lekarzy | Przewodniczący Okręgowego Zjazdu Lekarzy | |
OIL w Szczecinie | OIL w Szczecinie | |
Dr n. med. Grzegorz Czajkowski | lek. Wiesław Kupiński |