tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Dokumenty Prezydium ORL

Informacja z dnia 11 lipca 2012r.

2012-07-13 12:03 Marcin Czapp

Informacja
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie
z dnia 11 lipca 2012r.


W związku z zapytaniami koleżanek i kolegów lekarzy zatrudnionych w podmiotach leczniczych, które podpisały aneksy do umów na świadczenia opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie tzw. porad recepturowych polegających na przepisywaniu recepty pacjentowi, który zgłosi się do podmiotu leczniczego z receptą niezgodną z wymogami Narodowego Funduszu Zdrowia, Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie informuje, co następuje:

Lekarz wystawiając receptę w sytuacjach, o których mowa powyżej musi pamiętać o następujących regulacjach prawnych:

  1. zgodnie z art. 42 i 45 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty lekarz orzeka o stanie zdrowia (w tym ordynuje leki) określonej osoby po uprzednim, osobistym jej zbadaniu,
  2. zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 8 września 2006r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym
    i § 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 3 listopada 2011r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego szpitalny oddział ratunkowy, udziela świadczeń opieki zdrowotnej polegających na wstępnej diagnostyce oraz podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego,
  3. art. 9 Kodeksu Etyki Lekarskiej lekarz może podejmować leczenie jedynie po uprzednim zbadaniu pacjenta, wyjątki stanowią sytuacje gdy porada lekarska może być udzielona wyłącznie na odległość.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje prawne Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie przypomina o treści art. 100 § 1 Kodeksu Pracy, zgodnie z którym pracownik obowiązany jest stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne
z przepisami prawa lub umową o pracę. Ów przepis dotyczy wyłącznie lekarzy wykonujących świadczenia zdrowotne w podmiotach leczniczych na umowach o pracę (etatach).
Natomiast lekarze świadczący usługi zdrowotne w podmiotach leczniczych na podstawie umów cywilno-prawnych (kontraktów lekarskich) winni sprawdzić w zapisach swoich kontraktów czy odsyła on do stosowania przepisów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty lub ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

W załączeniu opinia prawna Zespołu Radców Prawnych Naczelnej Izby Lekarskiej dot. propozycji NFZ zawarcia umowy ze świadczeniodawcami w zakresie recept na leki refundowane, opublikowana na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej.


Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej
w Szczecinie w Szczecinie

dr n. med. Maciej Górski dr n. med. Magda Wiśniewska