Szanowni Państwo,
W związku z wprowadzeniem z dniem 1 stycznia 2019 roku zmian w zasadach sprawozdawczości przekazywanej przez apteki, Zachodniopomorska Okręgowa Izba Aptekarska przypomina i prosi o zwrócenie uwagi na poniższe przepisy dotyczące wystawiania i realizacji recept:
Obowiązuje wzór zapotrzebowania podmiotu wykonującego działalność leczniczą zgodny z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12.10.2018 (Dziennik Ustaw pozycja 2008) zgodnie z którym na zapotrzebowaniu musi być umieszczony podpis kierownika podmiotu wykonującego działalność leczniczą oraz dane i podpis osoby uprawnionej do wystawiania recept.
Zgodnie z art.96a ust.1 pkt.1 Ustawy Prawo farmaceutyczne dane pacjenta umieszczone na recepcie obejmują numer PESEL, także w przypadku recept pełnopłatnych. Od dnia 1.01.2019 apteka realizując każdą receptę, także pełnopłatną, przekazuje do systemu SIM następujące dane : datę wystawienia recepty, numer PESEL pacjenta, identyfikator świadczeniodawcy (Regon) oraz numer prawa wykonywania zawodu osoby uprawnionej do wystawienia recepty, dane dotyczące wydanych produktów leczniczych. W przypadku recept na preparaty refundowane zakres przekazywanych informacji jest znacznie większy. Prosimy o zwrócenie uwagi na obecność numeru PESEL na każdej recepcie.
Dokument realizacji każdej recepty jest przekazywany do systemu SIM, w tym na indywidualne konto pacjenta.
Art. 96a ust. 2 pkt. 1 Ustawy Prawo Farmaceutyczne określa maksymalną jednorazową ilość przepisanego preparatu leczniczego która nie może przekroczyć ilości niezbędnej do 120-dniowego stosowania. Dotyczy to także preparatów pełnopłatnych, w tym środków antykoncepcyjnych. Przepis mówiący o możliwości ordynacji środków antykoncepcyjnych na 6 miesięcy został uchylony. Nadal niektórzy lekarze ginekolodzy zapisują na recepcie kurację 6-cio miesięczną, niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Ze względów finansowych pacjentki często realizowały takie recepty „ na raty” poprzez realizację odpisów recepty. Zgodnie z art.,96a ust.6 odpis może być zrealizowany tylko w terminie odpowiadającym terminowi realizacji recepty. Apteki nie mogą realizować odpisów w dowolnym, wybranym przez pacjenta terminie. W trosce o pacjentki zwracamy się z prośbą o wystawianie przez lekarzy ginekologów recept na leki antykoncepcyjne z odroczonym terminem realizacji, po uzgodnieniu z pacjentką finansowych możliwości realizacji określonej ilości opakowań.
Mamy nadzieję, iż nasze spostrzeżenia wynikające z realizacji recept będą pomocne dla Państwa przy prawidłowym wypisywaniu recept. W razie pytań lub wątpliwości służymy informacją i pomocą. Będziemy na bieżąco informować Państwa o wszelkich zmianach.
09.01.2019r.
Prezes ZOIA mgr farm. Hanna Borowiak
« wróć do listy wszystkich aktualności